Gyémánt lyukfúró sarokcsiszolóra: felszerelés és sikeres bevetés

gyémánt lyukfúró sarokcsiszolóra

A gyémánt lyukfúró sarokcsiszolóra szerelve gyors és hatékony megoldást kínál a körkivágás elvégzésére. De mikor lehet erre szükség? Aki már valaha rakott le csempét, az jól tudja, hogy új konyha, fürdőszoba kialakítása vagy régi helyiségek felújítása során bizonyos szerelvényeknek, vezetékeknek mindenképpen helyet kell készíteni.

Néha csak egy vékony kábelt kell átvezetni egyik helyiségből a másikba, míg máskor egy csaptelep csatlakozásának muszáj megteremteni a megfelelő alapot. Bárhogyan is legyen, a különösen strapabíró gyémánt lyukfúró készen áll a feladatra. Viszont nem elég csak megtalálni a tökéletes kivitelt, az amúgy igen széles választékból, mert fontos tisztában lennünk azzal az egyszerű ténnyel is, hogy miként történik a csempe körkivágó használata. Erre is választ adunk a cikkünkben. Lássuk!

Ezért kerüljön a gyémánt lyukfúró sarokcsiszolóra!

A gyémánt lyukfúró alapvetően egy olyan körkivágó eszköz, aminek a felületére magas minőségű, szintetikus ipari gyémántszegmenseket helyeznek el különféle technológiákkal. Kezdetben ez még főként galvánkötésű volt, de mára felváltotta a jóval nagyobb tartást biztosító lézerhegesztés és vákuumforrasztás.

Bár adná magát, hogy a csempe körkivágó fejet azonnal egy fúrógépre szereljük fel, amire minden esély megvan a megfelelő hexagon csatlakozó adapter segítségével, de mégsem ez a leginkább megszokott. Általában ugyanis a gyémánt lyukfúró sarokcsiszolóra kerül felszerelésre, M14 menetes csatlakoztatással.

Arra, hogy miért inkább ezt választják a szakemberek, a későbbiekben még visszatérünk a csempe körkivágó használata fejezetben. Most viszont nézzük meg, hogy milyen típusú gyémánt lyukfúró kivitelek között válogathatunk.

Minden igényt kielégítő gyémánt lyukfúró felhozatal

Már csak a mérettartomány is rendkívül széles a gyémánt lyukfúró termékek esetében. A néhány mm-től egészen 150 mm-es átmérőig vannak csempe körkivágó típusok. A 3-12 mm közöttiek az elektromos vezetékek, csavarok, tiplik, a 15-16 mm-esek a menetes szárak, a 20-50 mm közöttiek a vízvezetékek, fűtési csövek, különféle szerelvények helyének előkészítésére felelnek meg.

Az 50 mm feletti átmérő már inkább a villanyszerelési elemekhez jön jól, mint konnektorok, kapcsolók. Ami pedig a 150 mm-es típust illeti, azzal egyetlen menetben lehet a WC bekötéshez kellő átmérőt elérni. A választék azonban nemcsak a méretekben merül ki, mert kapható száraz és vizes körülmények között bevethető gyémánt lyukfúró egyaránt. Na de mikor, melyiket érdemes választanunk?

Száraz vagy vizes csempe körkivágó az ideális?

Ami ezen a területen döntő, az nem más, mint a csempe helyzetének a kérdése. Ha ugyanis a már felragasztott kivitelt kívánjuk alakítani, akkor egyértelműen a száraz körülmények között bevethető csempe körkivágó kerülhet szóba, amilyen például a TLS MONSTER vagy a TLS VIPER. Ellenben, amikor még nem történt meg a ragasztás, akkor megoldható a vizes körülmények között történő lyukfúrás a TLS MAGNUM segítségével.

A hatékony csempe körkivágás tehát csak akkor kezdődhet el, ha megtaláltuk a leginkább optimális megoldás a feladatra. De még van egy dolog, amire érdemes figyelnünk. A hűtés minden esetben fontos tényező, mert ez fokozza a teljesítményt, illetve kitolja a termékek élettartamát. Amikor tehát víz használatára nincs lehetőség, akkor alkalmazzuk a TLS WAX hűtőzsírt-hűtőgyantát erre a célra.

Így történjen a csempe körkivágó használata!

Először is fontos, hogy stabilan legyen rögzítve a gyémánt lyukfúró sarokcsiszolóra vagy éppen fúróra. Fúró használata esetében mindig szerezzünk be egy megvezető sablont, ami meggátolja, hogy a készülék megugorjon, kicsússzon az előre kijelölt helyről.

Ezt a módszert viszont csak akkor ajánlott alkalmazni, ha más módon nem lehet hozzáférni a lapokhoz. A sarokcsiszolóval való körkivágás sokkal stabilabban és biztonságosabban végezhető. A készülék legyen elindítva, mielőtt a csempéhez hozzáér, mert így azonnal megkezdi a bevágást és nem ugrik meg, ezzel repedést, törést okozva. 45 fokos szögben tartva közelítsük a fejet a laphoz. Először kicsit kapassuk bele, majd lassan vezessük egyre mélyebbre, körkörös mozdulatokkal a fúrót, egészen amíg a célt elérjük. Sose erőltessük, hanem hagyjuk, hogy a készülék a saját súlyánál fogva hatoljon előre.

A csempe körkivágó használata során még kiemelt jelentőségű a fordulatszám szabályozás. A túl nagy sebesség ugyanis túlmelegedéshez vezethet, ami a szemcsék kiüvegesedését eredményezi. Az optimális fordulatszám mellett pedig a már említett hűtésre is fektessünk hangsúlyt!

Megéri a befektetést a prémium csempe körkivágó

A legtöbb csempe körkivágó költsége a méretekkel párhuzamosan növekszik. Amit viszont biztosan elmondhatunk ezen termékekről, hogy megérik a befektetést. A burkolatszintezo.hu oldalon csak olyan típusokat találunk, amiknél a megtérülés garantált. Mivel a hagyományos vídia fúrók már nem felelnek meg az olyan kemény anyagokhoz, mint a gránit és márvány, ezért amikor ilyen alapanyagokkal dolgozunk, akkor jobb, ha előre felkészülünk.